هرآنچه باید از تخفیف های این هفته بدانید

فروش های ویژه و تخفیفهای فوق العاده به مناسبت روز شکرگزاری (Thanksgiving Day)، دوشنبه سایبری (Cyber Monday) و جمعه سیاه (Black Friday) سه واژه‌ای هستند که با ورود به ماه نوامبر بارها از رسانه‌های مختلف می‌شنویم و می‌خوانیم پس با ما باشید تا این رویدادها را بدقت بررسی کنیم.

خرداد ۲, ۱۳۹۷
2087 بازدید

در فضای آنلاین، این سه مناسبت یادشده در واقع یادآور پیشنهادهای چشمگیر برای خرید با تخفیف محصولات هستند. در مطلب قبلی اطلاعاتی درباره ریشه فرهنگی روز شکرگزاری نوشتیم اما اینجا به تفاوت ها و ارزشهای خرید در این مناسبتها می پردازیم.

دوشنبه سایبری: تکنیک‌های بازاریابی یا فرصت مناسب برای خریداران؟
دوشنبه سایبری یا همان Cyber Monday واژه‌ای در دنیای فروش و بازاریابی است که از روی تقویم، مصادف با اولین دوشنبه بعد از برگزاری روز شکرگزاری در‌ آمریکا است. واژه دوشنبه سایبری ابتدا توسط شرکت‌های بازاریابی ایجاد شد تا کاربران را به خرید آنلاین در ابعاد گسترده‌تر تشویق کند. البته در این زمینه تخفیف‌های مختلفی هم برای خریداران درنظر گرفته شده است. نکته قابل توجه آن است که شرکت‌های مختلف با ارائه راهکارهای متفاوت توانسته‌اند آمار فروش خود را در این روز افزایش دهند. به عنوان نمونه در ۲۷ نوامبر ۲۰۰۶ میلادی، دوشنبه سایبری در مجموع توانست فروش ۶۱۰ میلیون دلاری را رقم بزند. با گذشت یک‌سال، در ۲۶ نوامبر ۲۰۰۷ مقدار فروش آنلاین، با افزایش ۲۰ درصدی، به ۷۳۰ میلیون دلار رسید. این روند افزایشی ادامه داشت تا در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی میزان فروش به ترتیب به ۲۲۸۰ و ۳۴۵۰ میلیون دلار برسد. دوشنبه سایبری، امسال در تاریخ ۲۷ نوامبر برگزار خواهد شد. با این تفاسیر، باید پذیرفت که کاربران زیادی در سراسر جهان به خرید در این روز اشتیاق نشان داده‌اند.
 .
 .
جمعه سیاه: از نشانه‌های آغاز فروش کریسمس تا مصدوم شدن هر ساله خریداران
جمعه سیاه یا Black Friday یکی دیگر از روزهای مهم در خرید سالیانه است که یک روز پس از برگزاری عید شکرگزاری کلید می‌خورد. از سال ۱۹۵۲ میلادی تاکنون، از جمعه سیاه به عنوان روزی که در آن شاهد شروع فصل خرید کریسمس در آمریکا هستیم یاد می‌شود. در این روز، اکثر خرده‌فروش‌های مهم، خیلی زود‌تر از زمان متداول، فروشگاه‌ها را باز کرده و محصولات خود را با تخفیف‌های ویژه به فروش می‌رسانند. این روز در کشورهای دیگر از جمله کشور عزیزمان ایران نیز توسط خرده‌فروش‌های اکثراً آنلاین برگزار می‌شود. از نقطه نظر تاریخی، جمعه سیاه دو معنای متفاوت دارد. معنای امروزی‌تر جمعه سیاه، همان‌طور که گفتیم به روز پس از برگزاری عید شکرگزاری اشاره دارد. روزی که سرشار از تخفیف‌های ویژه و پیشنهادهای چشمگیر از سوی فروشندگان است. معنای دوم به جمعه سیاهی اشاره دارد که همزمان با بروز فاجعه در بازار بورس در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۱۸۶۹ میلادی برسر زبان‌ها افتاد. در این روز، پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، قیمت طلا به طور ناگهای کاهش یافت و بازار سقوط کرد.
جمعه سیاه در برخی کشورها تا حدی محبوب است که برخی ترجیح می‌دهند صرف شام عید شکرگزاری در کنار خانواده را منتفی کرده و حتی از روزها یا هفته‌ها قبل در مقابل فروشگاه‌هایی که پیشنهاد ویژه‌ای دارند در صف بایستند. پیشنهاد فروش معمولا تا یکشنبه بعد ادامه پیدا کرده و البته در طرف مقابل، فروشگاه‌های فیزیکی نیز شاهد افزایش میزان فروش خود خواهند بود.
خرده‌فروشانی وجود دارند که کل زمان یک‌سال کاری را برای برگزاری هرچه بهتر مراسم فروش جمعه سیاه برنامه ریزی کرده و در نهایت امر تخفیف‌هایی را برای فروش اقلام فصلی نظیر تزئینات ویژه تعطیلات کریسمس یا هدایای سال نو در مقابل خریداران قرار می‌دهند. علاوه بر این، تخفیف‌های ویژه‌ای هم برای محصولاتی نظیر تلویزیون‌، دستگاه‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های الکتریکی و الکترونیکی ارائه می‌شود.
اشتیاق مشتریان برای خرید هرچه سریع‌تر اجناسی که از بهترین تخفیف ممکن بهره‌مند شده‌اند معمولاً به بروز خشونت و آسیب‌دیدگی بخشی از خریداران منجر می‌شود. حتی در سال ۲۰۱۳ میلادی و زمانی که درهای یک مغازه برای خریداران باز شد، ازدحام جمعیت به مرگ یکی از کارکنان فروشگاه منجر شد.
در بیان کلی می‌توان از جمعه سیاه به عنوان رقیب سنتی برای دوشنبه سایبری یادکرد. در دوشنبه سایبری، فروش آنلاین محصولات باعث شده خبری از ازدحام جمعیت و موانع موجود برای تجربه مناسب خرید نباشد. با وجود این، کاربران باید در خرید محصولات به این نکته توجه کنند که آیتم‌های دلخواه را با توجه به خرید غیرحضوری، از فروشگاه‌های آنلاین معتبر خریداری کنند. در این بین، فراهم بودن بسترهای لازم در حوزه سایبری برای پاسخگویی به تمام درخواست‌های کاربران چه از نظر حجم درخواست‌ها و چه از نظر امنیت تراکنش‌ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وب‌سایت Investopedia از نقطه‌نظر آماری نیز بررسی دقیقی روی رفتار خریداران در جمعه سیاه انجام داده‌اند. بر این اساس، مردان در مقایسه با زنان، تمایل بیشتری به خرید در بلک فرایدی دارند و به طور متوسط ۳ درصد هزینه بیشتری برای خرید انجام می‌دهند.
 .
راهکارهایی برای تشخیص مناسب بودن پیشنهادهای فروشندگان
در نظر داشته باشید که بسیاری از فروشندگان از ترفندهای مختلف استفاده می‌کنند تا محصولات خود را به بهترین قیمت ممکن در جمعه سیاه یا دوشنبه سایبری به فروش برسانند. از همین رو نباید به تمامی پیشنهادهایی که در مقابل شما قرار می‌گیرند پاسخ مثبت دهید. در این بخش به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که به شما این امکان را خواهند داد تا مناسب بودن یک پیشنهاد خرید را متوجه شوید و با دید کامل، دست به خریدی مطمئن بزنید:
  • رهگیری قیمت محصول مورد نظر، در طول زمان و مقایسه برچسب قیمت در فروشگاه‌های مختلف
  • مقایسه قیمت‌ها به طور لحظه‌ای و حتی زمانی که برای خرید به فروشگاه مراجعه کرده‌اید.
  • درخواست از فروشنده برای ارائه تضمین در خصوص مناسب بودن قیمت
  • فراگرفتن کدهای قیمت فروشندگان مختلف
  • بررسی مدل‌های متفاوتی که ممکن است از یک محصول خاص به بازار عرضه شده و قابلیت‌های متفاوتی داشته یا ساخت کشورهای مختلف باشند.
  • اطمینان از خرید محصول با اصالت
  • اطمینان از انجام خرید در فروشگاه‌های مناسبی که در زمینه فروش آن محصول تخصص دارند.
  • اطمینان از این مورد که با گذشت زمان، انتخاب بهتری در مقابل شما قرار نخواهد گرفت.
  • آشنایی با ترفندهایی که فروشنده‌ها استفاده کرده تا شما را به خرید بیشتر ترغیب کنند.
  • استفاده از افزونه‌های مرورگری برای خودکارسازی درخواست تخفیف‌ها
 .
روز مناسب برای خرید، از نگاه آمار: عجیب اما قابل توجه!!
همان‌طور که گفتیم ماه نوامبر، ماهی است که با تخفیف‌های فراوان و پیشنهادهای وسوسه‌انگیز از سوی خرده‌فروش‌های آنلاین و فروشگاه‌های فیزیکی همراه است. با وجود این، در این مدت زمان ۳۰ روزه هم روز ویژه‌ای وجود دارد که شاخص‌تر از سایر روزها است. نکته قابل توجه اینکه روز یادشده، نه جمعه سیاه و نه دوشنبه سایبری، بلکه روز شکرگزاری است. بر اساس گزارش وب‌سایت Dealnews،
در بررسی شاخص کیفیت پیشنهادهایی که از سوی برندها و فروشگاه‌های مختلف در سال ۲۰۱۶ میلادی ارائه شده است، روز شکرگزاری به مراتب در رتبه بالاتری در مقایسه با جمعه سیاه و دوشنبه سایبری قرار گرفته است. متخصصان این سایت معتقدند در سال جاری میلادی نیز شرایط مشابهی را شاهد خواهیم بود.
این پنجمین سال متوالی است که روز شکرگزاری از نظر کیفیت پیشنهادها و تخفیف‌ها در جایگاهی بالاتر از جمعه سیاه و دوشنبه سایبری قرار می‌گیرد.
نکته قابل توجه اینکه در سال ۲۰۱۶ میلادی، دوشنبه سایبری نتوانست از جمعه سیاه پیشی بگیرد. به بیان دقیق‌تر، جمعه سیاه موفق شده در زمینه تعداد کلی پیشنهادهای تخفیفی و البته کیفیت پیشنهادات، از رقیب سرسخت خود پیشی بگیرد. جمعه سیاه از نظر تعداد پیشنهادهای فروش نیز بر تعداد پیشنهادهای روز شکرگزاری برتری داشت. با این تفاسیر، اگرچه روز شکرگزاری ممکن است پیشنهادهای بهتری را برای شما داشته باشد اما تعداد پیشنهادها در جمعه سیاه، به مراتب بیشتر است. در حال حاضر، پیشنهادهای فروش از یک هفته پیش از روز شکرگزاری آغاز می‌شوند اما بازه زمانی یک ماهه پیشنهادها به معنای آن نیست که همه تخفیف‌ها، قابل توجه و چشمگیر هستند. هرآنچه به جمعه سیاه نزدیک می‌شویم، پیشنهادهای بهتری را هم شاهد خواهیم بود. شاید تصور کنید این بازه زمانی، تنها زمانی است که می‌توانید پیشنهادهای مناسب را شاهد باشید اما بررسی‌ها نشان می‌دهند تنها ۳۸ درصد از پیشنهادهایی که در جمعه سیاه سال ۲۰۱۶ میلادی شاهد بودیم، قابل توجه و چشمگیر بوده‌اند.
.
گزینه‌های مناسب برای خرید در هر روز به خصوص
شاید در نگاه اول، جمعه سیاه بهترین زمان برای خرید طیف وسیعی از اقلام و محصولات به‌نظر برسد اما بدنیست بدانید در روز شکرگزاری، دوشنبه سایبری و جمعه سیاه، طیف خاصی از پیشنهادهای مناسب را شاهد هستیم.
به عنوان مثال، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد دوشنبه سایبری طیف وسیعی از گزینه‌های مناسب را در خصوص خرید لپ‌تاپ پیش روی شما قرار می‌دهد. علاوه بر این، در دوشنبه جذاب فروش می‌توانیم گزینه‌های مناسبی را برای رزرو سفر شاهد باشیم. به طور متوسط، خریداران بلیط‌های سفر یا رزروکننده‌های هتل‌ها می‌توانند تا ۳۰ درصد تخفیف را در اکثر موارد شاهد باشند. در تعدادی از پیشنهادها، میزان تخفیف به ۵۰ درصد هم می‌رسد. لوازم آشپزخانه یا حتی کفش هم در لیست اقلامی قرار می‌گیرند که در دوشنبه سایبری بهترین قیمت‌ها را پیش روی شما قرار می‌دهند.
 .
فروشگاه‌های مناسب برای خرید در هر روز به خصوص
علاوه بر دقت به صحت و کیفیت پیشنهادها، درنظر داشته باشید که فروشگاه‌های خاص، اجناس متفاوتی را هم برای عرضه در این رویدادهای یادشده دارند. به عنوان مثال، در صورتی که در دوشنبه سایبری قصد خرید دارید بدنیست بدانید آمازون بهترین گزینه برای خرید طیف وسیعی از اقلام است. Best Buy گزینه مناسب برای خریداران تلویزیون است که گزینه مناسب خود را در جمعه سیاه پیدا نکرده‌اند. Cole Haan گزینه‌ای جذاب برای طرفداران کفش‌های برند است. Foot Locker را در صورتی که قصد خرید کفش‌های کتانی دارید دنبال کنید. Gap فروشگاهی مناسب برای خرید جین، تی‌شرت و دیگر مولفه‌های جذاب در حوزه پوشاک است. J.Crew Factory مناسب خریدارانی است که به دنبال خرید محصولاتی مطابق با مد روز و البته با بودجه مناسب هستند. به همین ترتیب می‌توان فروشگاه‌هایی را لیست کرد که محصولاتی مناسب را در حوزه‌های مختلف به فروش می‌رسانند.
 .
 .
محصولاتی که نباید خریداری کنید!
لیست‌های متفاوتی را می‌توان از اقلام متفاوت تهیه کرد که خرید آن‌ها در روز شکرگزاری، دوشنبه سایبری یا جمعه سیاه به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. به عنوان مثال، در خصوص جمعه سیاه پیشنهاد می‌شود خرید محصولاتی نظیر آیفون‌های اپل، تجهیزات مرتبط با تناسب اندام، ابزارهای مختلف، جواهرات، تلویزیون‌های تمام اچ‌دی، لپ‌تاپ‌های سطح بالا، کارت‌های هدیه، لباس‌های زمستانی، آیتم‌های تزئیناتی ویژه کریسمس و مواردی اینچنینی را فراموش کنید. درنظر داشته باشید که برای نخریدن هریک از آیتم‌های یادشده، دلایل خاصی وجود دارد. به عنوان مثال، در دسته گوشی‌های هوشمند، انتظار نداشته باشید که طیف زیادی از فروشندگان، آیفون ۸ یا آیفون ۱۰ را به همراه کارت‌های هدیه با ارزش بالا به فروش برسانند. با وجود این، اگر همچنان به دنبال خرید گوشی هوشمندی از برند اپل هستید پیشنهاد می‌کنیم محصولی نظیر آیفون ۷ را دنبال کنید. در خصوص جواهرات هم بررسی‌های وب‌سایت دیل‌نیوز نشان می‌دهد در سال گذشته تنها یک پیشنهاد چشمگیر در تمامی فروشگاه‌های معتبر ارائه شده است. در خصوص تلویزیون‌های تمام‌اچ‌دی، با توجه به در دسترس بودن گزینه‌ای جذاب‌تر که قیمت پایینی در جمعه سیاه دارند یعنی تلویزیون‌های ۴K پیشنهاد می‌کنیم خرید این محصولات که از استانداردهای قدیمی‌تر بهره می‌برند را به فراموشی بسپارید.
 .
بهترین گوشی‌های هوشمند و تلویزیون‌ها برای خرید در جمعه سیاه
در حال حاضر تقریبا تمامی خرده‌فروش‌ها و وب‌سایت‌های معتبر، پیشنهادهای خود را برای فروش تخفیف‌دار گوشی‌های هوشمند منتشر کرده‌اند. نکته قابل توجه اینکه حتی آیفون ۱۰ هم در لیست تخفیفی قرار گرفته و خرده‌فروش‌هایی نظیر والمارت کارت هدیه ۳۰۰ دلاری را پیش روی مشتاقان این محصول قرار می‌دهند. گوشی‌های جذابی نظیر آیفون ۸ و گلکسی اس ۸ هم هدایای قابل توجهی را پیش روی مشتریان قرار می‌دهند.
برای خریداران و مشتاقان بازار گوشی‌های هوشمند، نکات متفاوتی برای خرید در جمعه سیاه وجود دارد:
• پیشنهادهای مربوط به گوشی‌های اندرویدی معمولاً به مراتب ساده‌تر از پیشنهادهای مربوط به فروش آیفون‌های اپل به چشم می‌خورند.
• در جمعه سیاه به مراتب تعداد پیشنهادهای بیشتری را در این سطح از بازار، در مقایسه با دوشنبه سایبری شاهد خواهید بود.
• اگر پیشنهاد دلخواه خود را مشاهده نمی‌کنید، کافی است کمی صبر کنید زیرا پیشنهادهای مناسب، تا ماه دسامبر به چشم می‌خورند.
• سال گذشته، فروشگاه‌های فیزیکی پیشنهاد چشم‌گیری نداشتند. از همین رو پیشنهاد می‌کنیم گوشی‌های هوشمند را آنلاین خریداری کنید.
 .
چه گوشی بخریم؟
اندروید در مقابل iOS. این موضوعی است که بار دیگر در اینجا هم مطرح می‌شود. این در حالی است که در سال گذشته میلادی، در جمعه سیاه، دستگاه‌های اندرویدی تعداد پیشنهادهای بیشتر و البته کاهش قیمت چشمگیرتری را به خود اختصاص دادند.
در سال جاری میلادی، طیف وسیعی از پرچمدارهای اندرویدی نظیر گلکسی اس ۸، اچ‌تی‌سی یو ۱۱ و وان پلاس ۵ معرفی شدند. از همین رو باید منتظر پیشنهادهای چشمگیر برای نسل قبلی این محصولات باشید. به عنوان مثال، در سال گذشته میلادی گوشی هوشمندی نظیر گلکسی اس ۶ اج سامسونگ با قیمت ۳۵۰ دلار توسط eBay به فروش رسید و این در حالی بود که یک عدد کیس رایگان و تحویل بدون هزینه به مشتری نیز برای آن منظور شده بود. امسال انتظار می‌رود برای گوشی گلکسی اس ۷ چنین شرایطی را شاهد باشیم. پیشنهادهای ارائه شده برای گوشی‌های موتورولا نیز در سال گذشته میلادی چشمگیر بودند.
 .
چه تلویزیونی بخریم؟
معمولاً در جمعه سیاه بهترین پیشنهادهای خرید را برای محصولات عرضه شده در دسته تلویزیون شاهد هستیم. نکات قابل توجه برای خریداران و مشتاقان تلویزیون‌ در این روز به شرح زیر است:
• به احتمال زیاد شاهد کاهش قیمت تلویزیون‌های ۴K خواهیم بود. این قیمت حتی ممکن است به نحوی کاهش یابد تا این محصولات برچسب قیمتی مشابه با تلویزیون‌های تمام اچ‌دی هم اندازه داشته باشند.
• هرچه سریع‌تر خرید کنید! انتظار داشته باشید تا پیشنهادهای مناسب در روز شکرگزاری و زمان نزدیک به آن در مقابل شما قرارگیرند.
• اگر به دنبال خرید تلویزیون‌هایی با ابعاد بسیار بزرگ هستید به دنبال پیشنهادهایی باشید که کارت هدیه‌ای را هم در کنار تلویزیون در اختیار شما قرار می دهند.
• اگر از نظر بودجه، محدودیتی دارید به دنبال خرید تلویزیون‌هایی باشید که برند نیستند. این محصولات معمولاً کاهش قیمت بیشتری دارند.

شما ممکن است علاقه مند

جشن یلدای ۲۰۲۱ در دانشگاه مریلند!
تمام شد
رویداد
اشتراک371 بازدید
رویداد
اشتراک371 بازدید

جشن یلدای ۲۰۲۱ در دانشگاه مریلند!

Mehrnaz - آذر ۱۶, ۱۴۰۰

Fast traslate Icon translate   Fast traslate Icon translate   یلدای امسال هم انجمن دانشجویان ایرانی مقاطع تکمیلی دانشگاه مریلند…

رویداد کاریابی دی سی در سال ۲۰۲۱
تمام شد
رایگان
اشتراک698 بازدید
رایگان
اشتراک698 بازدید

رویداد کاریابی دی سی در سال ۲۰۲۱

Mehrnaz - بهمن ۱۸, ۱۳۹۹

امسال هم رویداد کاملا رایگان کاریابی در دی سی و با حضور کارفرمایان بزرگ از سرتاسر کشور، برگزار خواهد شد.…

سال ۲۰۲۱ روز ولنتاین را متفاوت سپری کنید!
تمام شد
رویداد
اشتراک465 بازدید
رویداد
اشتراک465 بازدید

سال ۲۰۲۱ روز ولنتاین را متفاوت سپری کنید!

Mehrnaz - بهمن ۱۸, ۱۳۹۹

اگر امسال می خواهید روز ولنتاین متفاوتی با عشق خود داشته باشید و از فعالیت های همیشگی خسته شده اید،…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.