اولین شخص ایرانی که تابعیت آمریکا دریافت کرد که بود؟

بهمن ۱۷, ۱۳۹۶
1206 بازدید
  • میرزا محمد علی، معروف به حاج سیاح (به معنی شخص مسافرت کننده)، در سال ۱۸۳۶ در شهر محلات در ایران متولد شد. تحصیلاتش باعث شد که از سنین جوانی، با تفکرات مدرن و دموکراتیکی که در حال شیوع در سرتاسر جهان بودند، آشنا شود. تفاوت فاحش موجود بین رفتار حاکمان اوتوکراتیک زمان خود با مردم، و رفتار تشویق شده در مکاتبی که او در موردشان مطالعه کرده بود، او را به دیدن سایر قسمت های جهان، علاقه مند ساخت.
  • در سن ۲۳ سالگی، حاج سیاح راهی سفری جالب به دور دنیا شد که به مدت ۱۸ سال، طول کشید. او سفر خود را به مدت ۶ سال و با رفتن به آسیای مرکزی و اروپا، آغاز کرد. او اغلب به تنهایی و بدون هیچ پولی، مسافرت می کرد. انگیزه ای که حاج سیاح را به ادامه سفرش تشویق می کرد، تشنگی او برای کسب علم و قدرت معنوی بیشتر، بود. او می خواست هر چه بیشتر در مورد دنیا و شیوه زندگی مردم در این دنیا، یاد بگیرد، و این دانش ها را با خود، به ایران بازگرداند. نتیجه ای که او از سفرهای خود گرفت، این بود که انسان ها باید در جوامع انسانی زندگی کنند و از حقوق اولیه بشری، برخوردار باشند.
  • حاج سیاح با ورود به نیویورک، به آمریکا آمد. در طول ۱۰ سال اقامت خود در آمریکا، او به دفعات متعدد، با شخصیت های برجسته بسیاری، همچون پرزیدنت Ulysses Grant، دیدار کرد. حاج سیاح در سرانجام مسافرت خود به آمریکا، به سان فرانسیسکو آمد و چندین ماه را در این شهر سپری کرد.
  • حاج سیاح پس از بازگشت خود به ایران در جولای ۱۸۷۷، به فعالیت های سیاسی پرداخت و به خاطر ترغیب مردم به نوشتن نامه های مخفی به حاکم و روحانیون در مورد وضعیت غیرقابل تحمل زندگی در ایران، به زندان افتاد. او که پس از آزادی از زندان، از محکومیت بیشتر ترس داشت، از سفارت آمریکا در تهران، پناه خواست. این کار او باعث تعجب بسیاری از مردم شد، زیرا آن ها نمی توانستند تصور کنند که آمریکا چرا باید از او حمایت کند. در نهایت حاج سیاح نقش مهمی در بروز انقلاب ساختاری سال ۱۹۰۶ در ایران داشت، و تا مرگ خود در سال ۱۹۲۵ و در سن ۸۹ سالگی، به فعالیت های سیاسی خود ادامه داد.
  • دکتر علی فردوسی، در حین مطالعات خود بر روی زندگی حاج سیاح، با بررسی اسناد وزارت امور خارجه آمریکا، متوجه شد که حاج سیاح در ۲۶ می ۱۸۷۵، تابعیت آمریکایی دریافت کرده بوده است، و بدین ترتیب او اولین شخص ایرانی است که تابعیت آمریکایی دریافت کرده است. این یک راز مخفی بود که فقط عده معدودی از آن خبردار بودند. بیش از یک قرن بعد، ماها که اولین یا دومین نسل ایرانی-آمریکایی هستیم، با مطالعه داستان حاج سیاح، در می یابیم که تاریخچه ایرانی-آمریکایی ها، بسیار پرسابقه تر از آن چه که تصور می شده، است.

ترجمه: www.irDMV.com | منبع: www.goo.gl/rq9eDh

شما ممکن است علاقه مند

رویداد کاریابی دی سی در سال ۲۰۲۱
تمام شد
رایگان
اشتراک563 بازدید
رایگان
اشتراک563 بازدید

رویداد کاریابی دی سی در سال ۲۰۲۱

Mehrnaz - بهمن ۱۸, ۱۳۹۹

امسال هم رویداد کاملا رایگان کاریابی در دی سی و با حضور کارفرمایان بزرگ از سرتاسر کشور، برگزار خواهد شد.…

سال ۲۰۲۱ روز ولنتاین را متفاوت سپری کنید!
تمام شد
رویداد
اشتراک375 بازدید
رویداد
اشتراک375 بازدید

سال ۲۰۲۱ روز ولنتاین را متفاوت سپری کنید!

Mehrnaz - بهمن ۱۸, ۱۳۹۹

اگر امسال می خواهید روز ولنتاین متفاوتی با عشق خود داشته باشید و از فعالیت های همیشگی خسته شده اید،…

امسال تعطیلات خود را اینگونه سپری کنید!
تمام شد
رایگان
اشتراک461 بازدید
رایگان
اشتراک461 بازدید

امسال تعطیلات خود را اینگونه سپری کنید!

Mehrnaz - آذر ۱۰, ۱۳۹۹

در پست قبلی برخی از فعالیت هایی را که می توانید در دوران تعطیلات پیش رو انجام دهید، معرفی کردیم. این…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.