اولین شخص ایرانی که تابعیت آمریکا دریافت کرد که بود؟

  • میرزا محمد علی، معروف به حاج سیاح (به معنی شخص مسافرت کننده)، در سال ۱۸۳۶ در شهر محلات در ایران متولد شد. تحصیلاتش باعث شد که از سنین جوانی، با تفکرات مدرن و دموکراتیکی که در حال شیوع در سرتاسر جهان بودند، آشنا شود. تفاوت فاحش موجود بین رفتار حاکمان اوتوکراتیک زمان خود با مردم، و رفتار تشویق شده در مکاتبی که او در موردشان مطالعه کرده بود، او را به دیدن سایر قسمت های جهان، علاقه مند ساخت.
  • در سن ۲۳ سالگی، حاج سیاح راهی سفری جالب به دور دنیا شد که به مدت ۱۸ سال، طول کشید. او سفر خود را به مدت ۶ سال و با رفتن به آسیای مرکزی و اروپا، آغاز کرد. او اغلب به تنهایی و بدون هیچ پولی، مسافرت می کرد. انگیزه ای که حاج سیاح را به ادامه سفرش تشویق می کرد، تشنگی او برای کسب علم و قدرت معنوی بیشتر، بود. او می خواست هر چه بیشتر در مورد دنیا و شیوه زندگی مردم در این دنیا، یاد بگیرد، و این دانش ها را با خود، به ایران بازگرداند. نتیجه ای که او از سفرهای خود گرفت، این بود که انسان ها باید در جوامع انسانی زندگی کنند و از حقوق اولیه بشری، برخوردار باشند.
  • حاج سیاح با ورود به نیویورک، به آمریکا آمد. در طول ۱۰ سال اقامت خود در آمریکا، او به دفعات متعدد، با شخصیت های برجسته بسیاری، همچون پرزیدنت Ulysses Grant، دیدار کرد. حاج سیاح در سرانجام مسافرت خود به آمریکا، به سان فرانسیسکو آمد و چندین ماه را در این شهر سپری کرد.
  • حاج سیاح پس از بازگشت خود به ایران در جولای ۱۸۷۷، به فعالیت های سیاسی پرداخت و به خاطر ترغیب مردم به نوشتن نامه های مخفی به حاکم و روحانیون در مورد وضعیت غیرقابل تحمل زندگی در ایران، به زندان افتاد. او که پس از آزادی از زندان، از محکومیت بیشتر ترس داشت، از سفارت آمریکا در تهران، پناه خواست. این کار او باعث تعجب بسیاری از مردم شد، زیرا آن ها نمی توانستند تصور کنند که آمریکا چرا باید از او حمایت کند. در نهایت حاج سیاح نقش مهمی در بروز انقلاب ساختاری سال ۱۹۰۶ در ایران داشت، و تا مرگ خود در سال ۱۹۲۵ و در سن ۸۹ سالگی، به فعالیت های سیاسی خود ادامه داد.
  • دکتر علی فردوسی، در حین مطالعات خود بر روی زندگی حاج سیاح، با بررسی اسناد وزارت امور خارجه آمریکا، متوجه شد که حاج سیاح در ۲۶ می ۱۸۷۵، تابعیت آمریکایی دریافت کرده بوده است، و بدین ترتیب او اولین شخص ایرانی است که تابعیت آمریکایی دریافت کرده است. این یک راز مخفی بود که فقط عده معدودی از آن خبردار بودند. بیش از یک قرن بعد، ماها که اولین یا دومین نسل ایرانی-آمریکایی هستیم، با مطالعه داستان حاج سیاح، در می یابیم که تاریخچه ایرانی-آمریکایی ها، بسیار پرسابقه تر از آن چه که تصور می شده، است.

ترجمه: www.irDMV.com | منبع: www.goo.gl/rq9eDh

شما ممکن است علاقه مند

دوران تعطیلات پیش رو در منطقه DMV را چگونه سپری کنیم؟
رایگان
اشتراک25 بازدید
رایگان
اشتراک25 بازدید

دوران تعطیلات پیش رو در منطقه DMV را چگونه سپری کنیم؟

Mehrnaz - آذر ۰۴, ۱۳۹۹

تعطیلات پیش روی کریسمس و روز شکرگزاری فرصت خیلی خوبی برای فراموش کردن مشکلات شخصی و بحران های جامعه است.…

۱۰ شرکت بزرگ استخدام کننده در منطقه دی سی کدام ها هستند؟
آمریکا
اشتراک290 بازدید
آمریکا
اشتراک290 بازدید

۱۰ شرکت بزرگ استخدام کننده در منطقه دی سی کدام ها هستند؟

Mehrnaz - آبان ۲۷, ۱۳۹۹

بزرگ ترین اورگان نیرو بگیر در دی سی دولت فدرال است، اما  بسیاری از شرکت های خصوصی هم فرصت های…

چرا بهتر است در خیابان های دی سی با خودروی شخصی خود رانندگی نکنیم؟
اخبار
اشتراک205 بازدید
اخبار
اشتراک205 بازدید

چرا بهتر است در خیابان های دی سی با خودروی شخصی خود رانندگی نکنیم؟

Mehrnaz - آبان ۱۳, ۱۳۹۹

رانندگی در شهر دی سی تجربه پر استرسی است، اما خبر خوب این است که وضعیت حمل و نقل عمومی…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.