مارتین لوتر کینگ جونیور کیست؟

  • مارتین لوتر کینگ جونیور فعال مدنی و کشیش باپتیستی بود که از اواسط دهه ۵۰ میلادی تا سوء قصد وی در سال ۱۹۶۸ نقش بسیار مهمی در جنبش حقوق مدنی آمریکا داشت. کینگ به دنبال برابری و حقوق بشری برای افراد آمریکایی-آفریقایی بود، که از نظر اقتصادی طبقه ضعیفی بودند و در تظاهرات صلح آمیز خود قربانی بی عدالتی شده بودند. او رهبر اصلی اقدامات اساسی چون بایکوت اتوبوس Montgomery و راه پیمایی ۱۹۶۳ واشنگتن بود، که مددکار تصویب قوانین مهمی چون قانون حقوق مدنی و قانون رای دادن بودند. جایزه صلح نوبل در سال ۱۹۶۴ به کینگ تعلق گرفت و هر سال در روز مارتین لوتر کینگ جونیور، که از سال ۱۹۸۶ به یک روز تعطیلی فدرال مبدل شده است، یادآوردی می شود.
  • در اول دسامبر ۱۹۵۵، Rosa Parks که منشی شعبه محلی the National Association for the Advancement of Colored People (انجمن ملی پیشرفت افراد رنگین پوست – NAACP) بود، در اتوبوس Montgomery نخواست صندلی خود را به یک مسافر سفید پوست بدهد و دستگیر شد. فعالان یک بایکوت اتوبوس تنظیم کردند که به مدت ۳۸۱ روز ادامه یابد و این باعث شد که فشار اقتصادی زیادی بر روی سیستم حمل و نقل عمومی و کاسبان مرکز شهر وارد شود. آن ها مارتین لوتر کینگ جونیور را به عنوان رهبر اعتراضات و سخنگوی اصلی آن انتخاب کردند.
  • از نووامبر ۱۹۵۶ که دیوان عالی قانون وجود صندلی های جداگانه برای افراد سفید پوست و سیاه پوست در اتوبوس های عمومی تعیین کرده بود، کینگ که به شدت از Mahatma Gandhi و فعال مدنی، Bayard Rustin الهام گرفته بود، در سطح ملی به عنوان یک حامی تاثیرگذار در مقاومت منظم و بدون خشونت شناخته شد. همچنین کینگ به دشمن مخالفان سفیدپوست خود مبدل شده بود که منزل خانوادگی او را در ژانویه همان سال بمب گذاری کرد.
  • در سال ۱۹۵۷، او و سایر فعالان حقوق مدنی (که اکثریتشان کشیش هایی چون او بودند) که از موفقیت بایکوت احساس جسارت بیشتری می کردند، Southern Christian Leadership Conference (کنفرانس رهبری مسیحیان جنوبی – SCLC) را بنیان گذاری کردند. این گروه برای کسب برابری کامل از طریق تظاهرات صلح آمیز برای آمریکایی-آفریقاییان، کاملا مصمم بودند. شعار گروه SCLC این بود: “نباید حتی یک تار مو روی سر یک شخص آسیب ببیند”. او تا زمان مرگ خود در سر این تشکلات تاثیرگذار، باقی ماند. مارتین لوتر کینگ جونیور که رئیس SCLC بود، در سرتاسر کشور و جهان سفر کرد و سخنرانی هایی در رابطه با تظاهرات صلح آمیز و حقوق مدنی انجام داد و نیز با شخصیت های مذهبی، فعالان و رهبران سیاسی هم دیدار کرد.
  • در سال ۱۹۶۲، مارتین لوتر کینگ جونیور یا تعدادی از گروه های حقوق مدنی و مذهبی همکاری کرد تا راهپیمایی واشنگتن برای کسب و کار و آزادی را تدوین نماید. این راهپیمایی یک حمایت سیاسی صلح آمیزی بود که برای روشن کردن بی عدالتی های مداوم انجام شده نسبت به آمریکایی-آفریقاییان در سرتاسر کشور تنظیم شده بود. این راهپیمایی که در ۲۸ آگوست برگزار شد و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در آن شرکت کردند، به عنوان یک اقدام اساسی در تاریخچه جنبش حقوق مدنی آمریکا و نیز به عنوان عامل مهمی در تصویب قوانین مدنی در سال ۱۹۶۴، شناخته می شود. نقطه اوج راهپیمایی واشنگتن معروف ترین سخنرانی کینگ به نام “I have a dream” (من یک رویا دارم) هست که یک فراخوان سرزنده برای صلح و برابری است که بسیاری آن را یک شاهکار می نامند. وی در پله های زیر یادبود لینکولن که به افتخار رئیس جمهوری که یک قرن پیش بنیان برده داری را از بیخ کند، بنا شده است، ایستاده بود و تصویر خود از آینده ای که در آن “این مملکت بیدار خواهد شد و یه طریقت حقیقی خود عمل خواهد کرد: این یک اصل واضح است که همه مردم برابر آفریده شده اند.” به اشتراک گذاشت.

ترجمه: irDMV.com | منبع: goo.gl/UajDpX | عکس: Francis Chung

شما ممکن است علاقه مند

رویداد کاریابی دی سی در سال ۲۰۲۱
تمام شد
رایگان
اشتراک615 بازدید
رایگان
اشتراک615 بازدید

رویداد کاریابی دی سی در سال ۲۰۲۱

Mehrnaz - بهمن ۱۸, ۱۳۹۹

امسال هم رویداد کاملا رایگان کاریابی در دی سی و با حضور کارفرمایان بزرگ از سرتاسر کشور، برگزار خواهد شد.…

سال ۲۰۲۱ روز ولنتاین را متفاوت سپری کنید!
تمام شد
رویداد
اشتراک410 بازدید
رویداد
اشتراک410 بازدید

سال ۲۰۲۱ روز ولنتاین را متفاوت سپری کنید!

Mehrnaz - بهمن ۱۸, ۱۳۹۹

اگر امسال می خواهید روز ولنتاین متفاوتی با عشق خود داشته باشید و از فعالیت های همیشگی خسته شده اید،…

امسال تعطیلات خود را اینگونه سپری کنید!
تمام شد
رایگان
اشتراک494 بازدید
رایگان
اشتراک494 بازدید

امسال تعطیلات خود را اینگونه سپری کنید!

Mehrnaz - آذر ۱۰, ۱۳۹۹

در پست قبلی برخی از فعالیت هایی را که می توانید در دوران تعطیلات پیش رو انجام دهید، معرفی کردیم. این…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.