دروغ آوریل چیست؟

فروردین ۲, ۱۳۹۷
1225 بازدید

خبرهای خوبی برای همه افراد شوخ طبع در سرتاسر جهان داریم: تبریک! آن یک روزی که اجازه دارید سر به سر دوستان و خانواده بگذارید، دارد فرا می رسد.

اگر چه روز اول آوریل در هیچ کشوری تعطیل رسمی نیست، اما قرن هاست که در سرتاسر جهان جشن گرفته می شود. منشا این روز کمی مبهم است. بعضی ادعا می کنند که این روز برای نشان دادن تغییر فصل ها تعیین شد؛ بعضی دیگر هم ادعا می کنند که این روز از زمان تغییر تقویم در فرانسه ی قرن ۱۶، که پس از آن، اولین روز سال از آخر مارچ به اول ژانویه منتقل شد، رایج شده است (یعنی سر به سر افرادی که سال نو را در اول آوریل جشن می گرفتند، گذاشته می شود). آقای Joseph Boskin، پروفسورِ تاریخ در دانشگاه بوستون، می گوید: “تاریخچه به وجود آمدن روز اول آوریل، که معروف به دروغ آوریل است، بسیار مبهم است. توضیحات، دلایل و سبب های مختلفی در این زمینه وجود دارد، بنابراین نمی توان یک پاسخ قطعی داد.” Alex Boese، نویسنده کتاب The Museum of Hoaxes: A History of Outrageous Pranks and Deceptions، حدس می زند که این روز احتمالا به عنوان فستیوالی برای جشن گرفتن بهار، تعیین شده بود. او می گوید: “در طول تاریخ، ما به فستیوال های بهاریِ زیادی برخورد می کنیم که پر از شوخی و شیطنت بودند.” نیز آقای Boese گفت که بسیاری از بزرگ سالان از این روز نفرت دارند، اما افرادی که از شوخی و شیطنت خوششان می آید، این رسم را زنده نگه داشته اند.

در اروپا و آمریکای شمالی قرن ۱۹، این روز به عنوان مناسبتی برای کودکان شناخته می شد. کودکان می توانستند علی رغم ناراحتی پدر و مادرشان، به مدت یک روز شلوغی بکنند. خیابان های لندن و نیویورک پر بود از کودکانی که به “شیطان های خیابانی” معروف بودند و هر نوع شلوغی و شیطنت را انجام می دادند. در قرن بیستم، این روز مبدل به یک مناسبت جهانی شد و روزنامه نگاران در این روز، با نوشتن مقاله های باورنکردنی، خلاقیت خود را نشان می دادند و از این رسم استقبال می کردند. بنا بر گفته های آقای Boese، در قرن بیست و یکم، شرکت هایی همچون Google، Virgin و BMW متوجه شدند که می توانند با کمی شوخ طبعی، با مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنند.

آقای Boskin می گوید که روز اول آوریل، یک روز مهم برای مردم است؛ زیرا مردم در این جامعه مقتدر، که همواره ارزشی برای شوخ طبعی قائل نیست، حداقل باید بتوانند در یک روز از کل ۳۶۵ روزِ سال، دلقک درون خود را آزاد کنند. همچنین او می گوید: “این که اجازه بدهیم که مردم برای یک روز شلوغی بکنند و قوانین اجتماعی را زیر پا بگذارند، باعث مستحکم تر شدن نظام اجتماعی می شود. بدین ترتیب که مردم مشاهده می کنند که بدون قوانین و نظم اجتماعی، چه بلایی سر جامعه می آید، بنابراین سعی می کنند تا در باقی روزهای سال، بیش تر قوانین را رعایت کنند.” وی همچنین به مردم گوشزد می کند که از شوخی به عنوان یک سلاح برای آسیب رساندن یا تحقیر هیچ کس دیگری استفاده نکنند.

اگر چه سر به سر دیگران گذاشتن امر خنده داری است، ولی متخصصان شوخی و شیطنت هشدار می دهند که حد بین شوخی و آسیب را رعایت کنیم. آقای Boese می گوید: “اولین قانونی که در این روز (و در کل) باید رعایت شود، این است که هرگز به کسی یا چیزی آسیب نرسانیم و کار غیرقانونی انجام ندهیم.”

وبسایت The Museum of Hoaxes که توسط آقای Boese اداره می شود، لیستی از بهترین شوخی ها را گردآوری کرده است. در زیر تعدادی از این شوخی ها را ذکر می کنیم:

  • درخت های اسپاگتی: برنامه Panorama که از شبکه BBC پخش می شد، توانست در روز اول آوریل سال ۱۹۵۷، مردم را قانع کند که کشاورزانی در سوئیس گیاهانی پرورش می دهند که میوه آن ها اسپاگتی است. در این ویدیو، کشاورزانی سوئیسی نشان داده می شوند که در حال کندن رشته های اسپاگتی از درخت هستند. بسیاری از بیننده ها گول خوردند و با بی بی سی تماس گرفتند تا ببینند که آن ها چگونه می توانند درخت اسپاگتی بکارند. بی بی سی در پاسخ به آن ها گقت که یک جوانه اسپاگتی در داخل یک قوطی کنسرو رب گوجه قرار دهند و امیدوار باشند!

  • تلویزیون رنگی: در روز اول آوریل سال ۱۹۶۲، شبکه SVT در سوئد، متخصص فنی خود را به برنامه اخبار دعوت کرد و از او خواست که به بینندگان نشان دهد که چه طور می توانند با کشیدن روکشی نایلونی بر روی صفحه تلویزیون خود، تصویر آن را از سیاه سفید به رنگی، تغییر دهند!
  • پنگوئن هایی که پرواز می کنند: در روز اول آوریل سال ۲۰۰۸، برنامه natural history که از شبکه بی بی سی پخش می شد، ویدیویی را نشان داد که در آن پنگوئن های Adélie در حال پرواز بودند. این کلیپ در واقع انیمیشن بود.

  • همبرگر چپ دستان: در روز اول آوریل سال ۱۹۹۸، تبلیغات Burger King در روزنامه USA TODAY، از یک برگر به نام “Left-Handed Whopper” رونمایی کرد که مخصوصا برای ۳۲ میلیون آمریکایی چپ دست، طراحی شده بود. در این تبلیغ ادعا می شد که این برگر دارای همان مواد اولیه است، اما ۱۸۰ درجه چرخش یافته است تا “چپ دستان راحت تر بتوانند این برگر را در دست بگیرند”. هزاران مشتری این برگر جدید را سفارش دادند، و افرادی هم خواستند که “برگر راست دستان” طراحی شود!

آقای Maurice Schweitzer، محقق در زمینه شوخی و پروفسورِ Wharton School در دانشگاه پنیسیلونیا، می گوید: “روز اول آوریل، به مراتب مهم تر از آن چه که تصور می شود، است. با در نظر گرفتن روزی برای شوخی و سر به سر گذاشتن، ما یک جامعه ای می سازیم که در آن انواعی از روش ها برای ابراز خود، وجود دارند. “


ترجمه: www.irDMV.com | منبع: www.goo.gl/t8J1Uv |عکس فوق متعلق به www.goo.gl/AbBtUh

شما ممکن است علاقه مند

اکران فیلم رحمان ۱۴۰۰ در مریلند
رویداد ایرانی
اشتراک149 بازدید
رویداد ایرانی
اشتراک149 بازدید

اکران فیلم رحمان ۱۴۰۰ در مریلند

Mehrnaz - خرداد ۲۸, ۱۳۹۸

رحمان آبدارچی یک شرکت است و پزشک به او اعلام کرده که بزودی از دنیا خواهد رفت. از این جهت…

فستیوال تابستانی دی سی
تمام شد
رویداد
اشتراک175 بازدید
رویداد
اشتراک175 بازدید

فستیوال تابستانی دی سی

Mehrnaz - خرداد ۱۷, ۱۳۹۸

فستیوال تابستانی پاتخت امسال در روز ۸ جون برگزار خواهد شد! در این فستیوال می توانید انواعی از نوشیدنی های…

برنامه چینش توت فرنگی در  مریلند!
تمام شد
رویداد
اشتراک144 بازدید
رویداد
اشتراک144 بازدید

برنامه چینش توت فرنگی در مریلند!

Mehrnaz - خرداد ۱۵, ۱۳۹۸

شما می توانید با خانواده و دوستان به باغ Butler's orchard  بروید و تا دلتان می خواهد توت فرنگی بچینید…

پیام بگذارید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.